Дарителството е движеща сила за изграждане на силни и въздействащи общности. Но какво подтиква хората да се включат в кауза, да даряват средства или време? Т. нар. психология на дарителството разкрива, че нашите решения да помагаме са мотивирани от комбинация от емоции, ценности и социални фактори.
В тази статия ще разгледаме какво кара хората да подкрепят каузи и ще дадем примери от реалния живот, които показват силата на човешката добрина.
Емоционална връзка: съпричастност и състрадание

Когато хората видят конкретен човек или група, които се нуждаят от помощ, емоциите са основният двигател за действие. Състраданието и съпричастността карат хората да се поставят на мястото на другия и да се включат в каузата.
Пример:
По време на пандемията от COVID-19, кампанията на Българския червен кръст за набиране на средства за здравни работници успя да събере милиони. Личните истории на лекари и пациенти, придружени със снимки, подтикнаха много хора да дарят.
Социално доказателство: ако другите го правят, и аз ще го направя
Хората са склонни да действат, когато виждат, че други го правят. Това явление, наречено „социално доказателство“ или на англ. social proof, често играе важна роля в дарителските кампании.
Пример:
Кампанията Ice Bucket Challenge през 2014 г. събра над 220 милиона долара за изследвания върху амиотрофична латерална склероза (ALS). Хората масово се включваха, тъй като техни приятели и известни личности правеха същото.

Удовлетворение: да се чувстваме полезни

Дарителството често ни кара да се чувстваме добре от това. То активира части от мозъка, свързани с удовлетворение и щастие, което създава така наречения „ефект на помощника“ – ключов за психология на дарителството.
Пример:
Много компании организират благотворителни инициативи, като дават възможност на служителите си да участват. Например, глобалната програма на Microsoft за доброволчество и дарения увеличава удовлетвореността и ангажираността на служителите, защото те виждат реален ефект от своите действия.
Личен мотив: когато каузата е близка до сърцето ни
Често хората подкрепят каузи, с които имат лична връзка. Загуба на близък човек, преживяване или дълбока убеденост в проблема може да ги мотивира.
Пример:
Актьорът Киану Рийвс основава фондация за изследване на рака в памет на своята сестра, която е преборила левкемия. Личната му история вдъхновява много хора да се включат в подобни инициативи.

Лесен достъп: колкото е по-лесно, толкова по-голям е шансът да дарим

Дигиталните технологии и платформите за дарения направиха дарителството по-достъпно от всякога. Микродаренията чрез SMS, мобилни приложения и социални мрежи често събират огромни средства.
Пример:
Кампанията „Капачки за бъдеще“ в България е пример за лесен начин да се помогне. Хората събират капачки и ги предават на определени места, като средствата се използват за закупуване на кувьози за новородени.
Дарителството е сложен процес, който комбинира емоции, социални влияния и лични мотивации. Разбирането на тези аспекти може да помогне на социалните предприятия и неправителствените организации да създадат по-успешни кампании.
Ако искате да научите повече за психологията на дарителството и как да ангажирате своята аудитория, свържете се с Адапта Маркетинг – ние ще ви помогнем да създадете кампании, които вдъхновяват и постигат реален социален ефект.